Víza
VÍZA V THAJSKU
Slovenskí občania pri vstupe na územie Thajska za účelom turistiky sú oslobodení od vízovej povinnosti na dobu najviac 30 dní.
Na vstup a pobyt v Thajsku na iné účely a na pobyt na účel turistiky presahujúci 30 dní je potrebné požiadať o vízum. Občania SR môžu podávať žiadosti o udelenie thajských víz pred vycestovaním napr. na Veľvyslanectve Thajského kráľovstva vo Viedni.
Občania Slovenskej republiky môžu bez víz vstúpiť do Thajska cez pozemný hraničný priechod len dvakrát v priebehu kalendárneho roka. Predĺžiť uvedenú dobu pobytu je možné len v obmedzenej miere.
Informácie o žiadosti o predĺženie povolenej doby pobytu je možné nájsť na webovej stránke thajského imigračného úradu.
Platnosť cestovného pasu
Pri vstupe do Thajska bez víz musí byť cestovný pas platný najmenej 6 mesiacov do vypršania jeho platnosti. V prípade predloženia poškodeného alebo znehodnoteného cestovného pasu môže byť jeho držiteľovi odmietnutý vstup do krajiny.
Do Thajska nie je možné vstúpiť na náhradný cestovný doklad, ten slúži len na vycestovanie z krajiny v prípade straty alebo odcudzenia cestovného pasu.
Finančné zabezpečenie
Vstup do Thajska môže byť podmienený aj splnením podmienky preukázania dostatočného finančného zabezpečenia pobytu, dokladom o zabezpečení ubytovania a spiatočnej letenky, resp. odletu z krajiny. Cudzinci musia na vyzvanie preukázať finančné prostriedky vo výške 20 000,THB – príp. ekvivalent v inej mene v hotovosti alebo 40 000 THB/ekvivalent v prípade cestujúcej rodiny.
Prekročenie povolenej doby pobytu
V prípade prekročenia povolenej doby pobytu v Thajsku hrozí narušiteľovi jednak peňažná pokuta (500,-THB, za každý deň prekročenia povolenej dĺžky pobytu, max. 20.000,- THB), jednak sa narušiteľ vystavuje nebezpečenstvu zadržania a následnej deportácie.
Doba pobytu v detenčnom centre nie je časovo obmedzená. Zadržaný je povinný, si sám na vlastné náklady zabezpečiť spiatočnú letenku do SR a zaplatiť uloženú peňažnú pokutu. V prípade závažného porušenia právnych predpisov týkajúcich sa pobytu, môže byť rozhodnutím súdu uložený trest zákazu vstupu na územie Thajska až na dobu 10 rokov.
Cudzincovi, ktorý dobrovoľne informuje thajský imigračný úrad, že prekročil dĺžku povoleného pobytu v Thajsku:
- o viac ako 90 dní bude uložený trest zákazu vstupu do krajiny na 1 rok, začínajúc odo dňa jeho odchodu z Thajska.
- o viac ako rok bude mu uložený trest zákazu vstupu do krajiny na 3 roky, začínajúc odo dňa jeho odchodu z Thajska.
- o viac ako 3 roky bude mu uložený trest zákazu vstupu do krajiny na 5 rokov, začínajúc odo dňa jeho odchodu z Thajska.
- o viac ako 5 rokov bude mu uložený trest zákazu vstupu do krajiny na 10 rokov, začínajúc odo dňa jeho odchodu z Thajska.
V prípade, že bol cudzinec zatknutý alebo bolo voči nemu začaté trestné stíhanie a v čase zatknutia alebo začatia trestného stíhania sa zdržiaval v krajine nelegálne, t. j. prekročil povolenú dobu pobytu o menej alebo presne o rok, bude mu uložený trest zákazu vstupu na 5 rokov, začínajúc odo dňa jeho odchodu z Thajska.
Ak sa v čase zatknutia alebo začatia trestného stíhania zdržiaval v krajine nelegálne, t. j. prekročil povolenú dobu pobytu o viac ako rok, bude mu uložený trest zákazu vstupu na 10 rokov, začínajúc odo dňa jeho odchodu z Thajska.
Prihlasovacia povinnosť
V Thajsku platí prihlasovacia povinnosť, a to do 24 hodín od vstupu na územie krajiny. Prihlasuje sa na imigračnom úrade podľa miesta pobytu alebo na miestnom oddelení polície. Túto povinnosť za cudzincov plní majiteľ ubytovacieho zariadenia.
MOŽNOSTI DLHODOBÝCH VÍZ V THAJSKU
Potom, čo máte krátke obdobie Vízum a chcete v Thajsku zostať dlhšie alebo dokonca chcete žiť v tejto krajine je ideálne zvážiť možnosti, ktoré máte pre dlhodobé thajské víza.
Získanie dlhodobých víz môže byť náročné, pretože ich je k dispozícii veľa. Avšak pochopenie toho, čo sú, vás môže nasmerovať správnym smerom. Potom môžete hľadať poistenie za presťahovanie vašich vecí a zariaďovanie domu či bytu v tejto krásnej krajine.
Vzdelávacie vízum
Thajské vzdelávacie víza sa udeľujú tým, ktorí chcú študovať na univerzite, navštevovať semináre, stážovať alebo absolvovať školenia v Thajsku. Vo všeobecnosti musí držiteľ zostať v krajine 90 dní. Okrem toho je možné vízum predĺžiť o jeden rok od prvého dátumu vstupu.
Keďže sa to považuje za neprisťahovalecké vízum ED, musíte poslať žiadosť na konzulát mimo krajiny alebo na thajské veľvyslanectvo. Predtým, ako tak môžete urobiť, mali by ste sa zapísať do denného vzdelávacieho kurzu, ktorý uznáva vláda. Musí spĺňať vízové požiadavky a musíte zaplatiť 50 percent z celkových nákladov.
Po registrácii vám inštitúcia musí poskytnúť potrebné papiere na podanie žiadosti. Často ho môže poslať priamo na miesto, kde zadáte svoju žiadosť, a zvyčajne trvá štyri až päť pracovných dní.
V rámci ED víza musíte každých 90 dní nahlásiť svoju aktuálnu adresu imigračnému úradu v Thajsku. Dá sa to urobiť poštou, prostredníctvom splnomocnenca (splnomocnenie) alebo osobne na úrade.
Obchodné vízum
Ak otvárate spoločnosť alebo sa uchádzate o prácu v Thajsku, potrebujete obchodné vízum. Najlepšie je zaobstarať si ho ešte pred návštevou krajiny. Prostredníctvom miestneho imigračného úradu ho môžete predĺžiť aj na dlhodobé vízum.
Pre cudzincov existujú dve rôzne kategórie:
Podnikanie
- Neprisťahovalec znamená, že podnikáte alebo zakladáte spoločnosť. Máte 90-dňové vízum (jednovstupové), ktoré sa vydáva vo vašej domovskej krajine a umožňuje vám zostať v Thajsku 90 po sebe nasledujúcich dní.
- Potom je tu jednoročné neprisťahovalecké vízum. Toto sa dáva tým, ktorí podnikajú v Thajsku, ale často cestujú do az krajiny. Po spracovaní vášho pracovného povolenia sa predĺži na víza. Na tieto účely však musíte získať sponzorstvo od spoločnosti alebo subjektu v Thajsku.
Zamestnanie
- Ak plánujete pracovať v Thajsku, potrebujete počiatočné 90-dňové neprisťahovalecké vízum (B) z vašej domovskej krajiny.
- Váš potenciálny zamestnávateľ (v Thajsku) musí sponzorovať vašu žiadosť o vízum.
- Žiadosť o pracovné povolenie prebieha počas týchto 90 dní.
- Keď získate platné pracovné povolenie, môžete požiadať o jednoročné predĺženie neprisťahovaleckých víz a pokračovať v tom, kým budete pre danú spoločnosť pracovať.
- Zvyčajne musíte svoju adresu nahlásiť thajskému imigračnému úradu každých 90 dní. Kedykoľvek cestujete mimo Thajska, musíte získať povolenie na opätovný vstup, aby ste sa mohli vrátiť.
Follower Visa
Nasledovnícke vízum je trochu iné ako ostatné. Často sa to týka manželských partnerov alebo detí niekoho, kto má dôchodkové vízum, alebo expata, ktorý pracuje v Thajsku. V istom zmysle tam chcete bývať a potom vás po všetkom zariadia aj vaše deti alebo manžel.
Vo všeobecnosti deti musia mať menej ako 20 rokov, aby mohli požiadať o následnícke vízum. Neexistuje však žiadne vekové obmedzenie pre manželov. Zvyčajne to funguje skvele len vtedy, keď plánujete žiť v Thajsku na dlhé obdobie (jeden rok alebo dlhšie). V opačnom prípade môžu manželia a deti často dostávať pravidelné krátke víza na dovolenky a návštevy u vás doma.
Elitné vízum
Thajská elita práve oznámila zmeny! Súčasné Elite víza budú zrušené a nové víza budú ponúkané v októbri!
Elitné vízum sa udeľuje členom Thailand Privilege Card a je to dlhodobá možnosť. Je kategorizované podľa turistického víza alebo privilegovaného vstupného víza, ktoré umožňuje pobyt v krajine spolu so špecifickými výhodami na päť, 10 alebo 20 rokov. Celkovo to závisí od balíka, ktorý si vyberiete, a od členského poplatku, ktorý zaplatíte.
- Elitné vízum je päťročné vízum na viac vstupov, ktoré je obnoviteľné a možno ho predĺžiť o jeden rok na jeden vstup. Ak máte členstvo na 10 až 20 rokov, toto päťročné vízum sa poskytuje každých päť rokov.
- Držitelia takéhoto víza si môžu užívať nepretržitý pobyt v krajine. V istom zmysle nemusia odchádzať každých 90 dní, ako to vyžadujú iné typy víz.
- V skutočnosti vás zastupuje personál Elite, pokiaľ ide o podávanie správ každých 90 dní, pretože thajská imigrácia si to stále vyžaduje. Vo všeobecnosti držitelia získajú pri príchode do Thajska urýchlené vybavenie pasov a imigračné formality, čo z neho robí najlepšiu voľbu pre mnoho ľudí.